Krmení

Krmný hmyz

Každý, kdo se rozhodne chovat terarijní zvíře, by si měl ještě před samotným pořízením zjistit, čím ho bude krmit, zda je pro něho manipulace s živým krmením přijatelná, a také zda má možnost, někde ve svém okolí, krmení obstarávat. V dnešní době je na výběr široká paleta hmyzu, hlodavců a členovců, které můžete koupit. Z počátku v tom může být složitější orientace, proto jsem se rozhodl udělat takový stručný přehled toho nejběžnějšího.

 

Cvrček domácí, stepní (banánový)

U nás asi nejběžněji dostupné krmivo. Řada chovatelů preferuje cvrčka banánového, který je jako dospělec větší a údajně měkčí a chutnější než cvrček domácí, je zde prý i rozdíl v intenzitě cvrkání. Já osobně to příliš neřeším, naše zvířata nemají problém ani s jedním, tudíž je pro mě rozhodující dostupnost a cena. Mají dobrou výživnost. Je spousta zvířat, která jsou v podstatě celoživotně na cvrčcích a prospívají dobře. Problémem může být, že dokážou být opravdu hluční. Takový cvrček někde za skříní může znamenat spoustu bezesných nocí. Cvrkajícího samce poznáte dle tvaru jeho krovek viz. obrázek. Skladovat je lze v dobře větraném plastovém boxu s několika proložkami od vajec. Ideálním krmením je jablko nebo okurka, ze kterých mají i dostatek tekutin, dále listy pampelišek, čínské zelí popř. i psí granule. Pro rozkrmování mláďat se používají i tzv. mikrocvrčci, což jsou jejich čerstvě vylíhlá mláďata od velikosti mravence.

 

 

 

 

Saranče všežravá, stěhovavá

U nás nejběžněji dostupné druhy sarančat. Je to velmi pohodlné krmění, kromě občasného třepotání křídly nevydávají zvuk a není jich, vzhledem k velikosti, třeba podávat mnoho. Přechovávání je ideální v opravdu dobře větraném plastovém boxu, ideálně překrytém pouze kovovu síťkou (plastovou síťku rozkoušou). Mají dobrou výživnost. Krmíme luční trávou, listy pampelišek, čínským zelí, jablky, senem, ovesnými vločkami.

 

 

 

 

Šváb argentinský „Dubie“

Dubie jsou opravdu výborným krmivem, jsou velmi výživné. Když máte zvíře vyhublé, např. po nějakém zdravotním problému, po dubiích se spravuje před očima. Dubie se množí při teplotách okolo 30°C, tudíž nehrozí, že by Vám zamořili domácnost v případě že nějaký uteče. Pokud nemáte zvířat nějaké velké množství, lze si chovat dubie doma. Já pro to používal dřevěnou zateplenou bednu s topnou folií a termostatem, do ní jsem dal plastový box s dubiemi a proložkami od vajec. Šváb ovšem dospívá až cca na půl roce života, proto je tento „malochov“ vhodný pro menší množství zvířat – koloběh je poměrně dlouhý a větší množství strávníků kolonie neutáhne. Krmíme jablky, mrkví, ovesnými vločkami...

 

 

 

 

 

Šváb turkistánský „tartar“

Také výborné krmivo. Velmi výživní, stejně jako dubie se množí až při vyšších teplotách, takže domácnost nezamoří. Velikostně srovnatelné s cvrčky. Oproti dubiím jsou menší a měkčí takže jsou fajn i pro odrůstající mláďata. Zde je oproti cvrčkům výhoda že mláďata nikdy neokousají, a také jejich úmrtnost při přechovávání je oproti cvrčkům zásadně nižší. Problémem může být že jsou opravdu rychlí – náročnější manipulace. Krmíme stejně jako dubie.

 

 

 

 

 

Moučný červ, Zophobas

Tito červi jsoou vývojovými stádii potemníků, o čemž se přesvedčíte, budete-li je skladovat příliš dlouho. Mouční červi jsou cca 2-3 cm dlouzí, zophobasy pak nějakých 5-7cm. Vzhledem k tomu že jsou dost tuční, jsou vhodní spíše jako doplňkové krmivo, popřípadě při rekonvalescenci pro rychlejší nárůst hnotnosti zvířete. Krmíme ovesnými vločkami, otrubami, jablkem…

 

 

 

Octomilky, moucha domácí

 

Já používám konkretně nelétavý druh octomilek Drosophila hydei které jsou celkem velké. Moucha domácí se dá také koupit v nelétavé formě se zahnutými křidélky. Používají se hlavně k rozkrmování mláďat, především chameleonů. Jejich výživnost není příliš velká, proto je vhodné je prokládat zvířatům např. s mikrocvrčky. Prodávají se v kelímcích se živnou půdou, není je tedy třeba zvlášť dokrmovat.

 

 

 

Holata

Jedná se nejčastěji o mláďata myší, mastomyší a potkanů. Jsou dost výživná, takže by se měli dávat jen občas, aby nedocházelo k obezitě vašich zvířat, samozřejmě kromě hadů. Lze koupit různé velikosti od nejmenších jednodenních až po subadulní jedince. Jelikož malá holata ještě nejsou schopná přijímat sama potravu, je vhodné je skrmovat okamžitě.