Chameleon jemenský

Chamaeleo calyptratus

 

 

Chameleon jemenský je druh velkého chameleona, žijící v hornatých oblastech Jemenu a Saudské Arábie. Žije samotářským životem, dožívá se věku 5-6 let. Živí se hmyzem, a občas i rostlinnou potravou. Má mimořádně dlouhý jazyk, přizpůsobený k lapání kořisti. Jeho oči jsou nezávisle pohyblivé. Ocas je dlouhý a silný, je schopen na něm viset bez držení nohami.

 

Terárium

Chamík tráví naprostou většinu svého života vyhříváním v korunách stromů, terárium by tedy mělo být orientováno na výšku, se spoustou větví k lezení. Větve nesmí být z jehličnanů, kvůli pryskiřici. Dbejte na to, aby růstu chamíka odpovídala i tloušťka a pevnost větví. Velikost teránia pro jednoho jedince je 50x50x100 (ŠxHxV). Dno terária může být hladké (linoleum, sklo,…), výhodou je snadná údržba. Nebo je vhodné použití směsi písku a rašeliny, výhodou je že se v teráriu lépe udržuje vlhkost a můžete zde nasázet rostliny. Vyvarujte se použití různých míchaných substrátů pro pokojeové rostliny apod. které obsahují hnojiva, a chamík by se mohl otrávit. Je třeba dbát i na dobrou ventilaci, ideální je mít průduch v dolní části terária  a volnou větší část stropu (2/3), v teráriu by ale nikdy neměl vznikat průvan. V horní části by měla být teplota okolo 35°C, ideální je použití bodové žárovky, pozor ale aby se chamík nemohl dostat až k žárovce a popálit se. V dolní části se teplota blíží k pokojové, tzn. okolo 20-25°C, chamík si sám najde místo kde mu bude nejlépe. Rovněž je třeba terárium vybavyt zdrojem UVB světla (ReptiGlo 5.0, …), buď výbojkou nebo zářivkou. Mě se osvědčila zářivka – je levnější a vydží cca 1 rok, výbojka jen půl roku. Vlhkost by se měla pohybovat okolo 60-70%, je proto třeba terárium alespoň 2x denně rosit. Dnešní doba nabízí spoustu možností jak si osvětlení i rosení automatizovat pomocí časového spínače a rosícího zařízení ( např. Monsoon RS400 Rainfall, popř. něco z domácí výroby).

 

Rostliny

Rostliny jsou v teráriu ideálním místem k úkrytu, pomáhají udržovat vlhkost v teráriu a díky jejich  barevnosti se i  chamík lépe vybarvuje. Vhodné rostliny do terária jsou Bromélie, Potos,  Fíkus benjamín, Ibišek, Okrasná vrba,  Sloní noha, Yuka. Dá se použít všechno možné, hlavně vždy dávejte pozor aby rostlina nebyla jedovatá, chamík si občas rád ukousne.

 

 

Jak se chovat, když si přinesete nového chamíka domů?

Je důležité, obrnit se z počátku trpělivostí. Je jasné, že každý by se s novým kamarádem rád mazlil. Chápejte ale, že to není pejsek ani kočička. Je to ještěr, který je časem schopen naučit se člověka částečně tolerovat, nikdy ale nebude nadšený, když s ním budete manipulovat a „hrát si s ním“. A obzvláště ne ze začátku než si u Vás zvykne. Je více než vhodné, dát chamíkovi 2-3 týdny, kdy ho z nové ubykace nebudete vůbec vyndávat a manipulovat s ním. Je možné že v prvních dnech nebude chtít žrát, rozhodně mu ale potravu nenuťte, až bude mít hlad, tak se nakrmí. Chamíci z našeho chovu jsou dobře rozkrmení, jsou zvyklí na cvrčky, šváby a červy. Velikost potravy by nikdy neměla být větší než je přibližně velikost jeho hlavy. Není rozumné potravu zatím volně pouštět do teránria, jednak nemáte přehled jestli chamík všechno našel, a hlavně takový cvrček může např. v noci chamíka ošklivě pokousat. Ideální je nasypat potravu do neprůhledné misky nebo kelímku kde se chamík pohodlně nakrmí. Nezbytné je dodávání vápníku a vitamínů spolu s potravou. Doporučuji nasypat si vápník a vitamíny do misky s hmyzem, který se v prášku obalí a chamík pozře obojí najednou. Chamíka do v prvním roce krmte každý den, těžko se určuje kolik kusů hmyzu protože jeho velikost může být různá, každy časem pozná kolik jeho kamrád potřebuje, rozhodně ale není dobré nehat ho se přežírat. Po jednom roce stačí krmit obden a méně. Rostlinnou potravu nepodávejte dříve než po jednom roce věku.